Projektowanie kuchni

Z reguły każda, nawet najmniejsza kuchnia jest prawdziwie rodzinnym i przytulnym pomieszczeniem. Kojarzona jest głównie z ciepłymi, domowymi obiadami w gronie najbliższych nam osób. Jest miejscem, w którym uczymy dzieci sztuki gotowania, a kulinarne popisy są dla nich prawdziwą frajdą i bezcennym czasem, spędzonym z rodzicami. W kuchni najchętniej gościmy znajomych i spożywamy wspólne posiłki, którym towarzyszą długie rozmowy o życiu codziennym. To właśnie w tym pomieszczeniu panuje gwar i kuchenne zamieszanie. Projekt kuchni powinien stworzyć wnętrze dobrego smaku, które swym wyglądem zachęca do gotowania i wspólnych obiadów.

Oświetlenie


Najlepiej, gdy w pomieszczeniu znajduje się duże okno będące naturalnym źródłem energii. Szyba powinna pozostać niezasłonięta roletami, zasłonami i meblami dużych gabarytów. Pozwólmy promieniom słonecznym swobodnie wpływać do wnętrza. Światło jest w kuchni bardzo ważnym elementem wyposażenia, jego zadaniem jest ułatwianie pracy i tworzenie klimatu sprzyjającego rodzinnym biesiadom przy stole. Kilka stref światła umożliwi korzystanie z oświetlenia partiami. Nad blatem roboczym i zlewozmywakiem natężenie powinno być silne i jasne, duża liczba halogenów ułatwi nam niektóre czynności. Podobne rozwiązanie zastosujmy na suficie, bardzo efektywnie zaprezentują się lampki ukryte w obniżonej jego części. Podkreślają charakter wnętrza i uatrakcyjnią wygląd kuchni. Punkty świetlne wyeksponują i zapewnią wyłączność naczyniom ukrytym w witrynach i wyeksponują kuchenne ozdoby. Montowane na różnej wysokości rzucają rozproszone wiązki światła i kształtują wygląd ścian. Warto skorzystać z nowości rynkowych i zainwestować w meble wyposażone w lampki led w szufladach i szafkach, po których otwarciu zapalają się samoistnie. Tradycyjna lampa sufitowa kieruje światło w dół i automatycznie obniża kuchnię, listwy i punkty świetlne skierowane ku górze optycznie podwyższają pomieszczenie.

Styl nowoczesny


Projektując wnętrze kuchni zastanówmy się nad stylem, z którego skorzystamy. Innowacyjne inspiracje czerpane z wieku XXI zaskoczyć nas mogą znakomitą adaptacją przestrzeni. Podłoga zaaranżowana bejcowanymi deskami merbau, pasy ściany nad płytą indukcyjną i zlewozmywakiem wyłożone płytkami w grafitowym kolorze, nad blatem roboczym efektywnie prezentuje się herbanowy fornir. Lakierowana płyta pilśniowa mebli kuchennych znakomicie kontrastuje z ciemnymi elementami wykończeniowymi. Całkowita rezygnacja z szafek wiszących optycznie powiększa pomieszczenie. Bezuchwytowe szuflady pozwalają na szybkie i wygodne korzystanie, dwupoziomowy rozstaw ułatwia zachowanie porządku wśród kuchennych akcesoriów. Ciąg roboczy zamyka nowoczesna chłodziarko-zamrażalka z wbudowaną witrynką na wino. Mosiężna barwa odbija światło i niezauważalnie komponuje się z wystrojem. Forma mebli wyrazista i konkretna, kremowa barwa wpływa na przezroczyste ukształtowanie przestrzeni. Długa, na kształt fali wyspa kuchenna oddziela kuchnię od salonu. Blat z laminatu imituje drewno merbau, podkreślając barwę podłogi. Krzesła barowe o niezwykłej formie i nowoczesny, dizajnerski barek ubierają kuchnię w styl. Nowatorskim akcentem dekoracyjnym jest telewizor plazmowy, podwieszany nad wyspą.

Styl rustykalny


Dla wielbicieli ludowej tradycji, bardziej przyziemne rozwiązania pozwolą na naturalną aranżację. Inspiracją w projektowaniu wnętrza jest ekologia i chłopski, nawet prosty styl. Neutralna kolorystyka, drewno, cegła i kamień są wyznacznikiem swojskiego klimatu. Podłoga i dwie ściany, składające się na kącik jadalny wyłożone lakierowanym drewnem sosnowym i mosiężne kinkiety z repusowanymi odblaśnieniami to spora dawka naturalności połączonej z klasą. Dębowy stół i podłużne ławy zamiast krzeseł tworzą wysmakowane proporcje stylistyczne. Dębowe meble tworzą nieskazitelnie piękne wnętrze. Ściany nad blatem roboczym, okapem i zlewozmywakiem zdobi naturalna ceglana obudowa. Pasiasty, bawełniany dywan ociepla już w dużej mierze przytulny klimat. W stylu rustykalnym nie bójmy się aranżacyjnych wyzwań, bawmy się wystrojem i dekoracjami. Subtelny przesyt pozwala na nietypowe rozwiązania. Fajnym pomysłem jest stara kuchnia kaflowa współgrająca z chłopską, ludową stylizacją. Suszone kwiaty, ręcznie haftowane serwetki, mosiężny reling z haczykami, malowane wazy, kosze wiklinowe, słomiane podkładki i lniane zasłony sprawią, że z kuchni nie będzie się chciało opuszczać.

Dla singla


Oczywiście bez względu na przytulny charakter wnętrza w ludowym stylu, wielu z nas decyduje się na silny, męski wystrój kuchni. Klasyczna kuchnia w nowoczesnej odsłonie łączy ze sobą dość chłodny design. Polecana jest raczej ludziom rzadko z niej korzystającym. Przykładowy projekt wnętrza stawia na mocne akcenty i kreatywne rozwiązania. Podłogi zdobi gres czarny szkliwiony, dzielący pomieszczenie pasmami listew o geometrycznym wzorze. Ściany pomalowane farbą strukturalną imitującą kamień. Nad blatem roboczym wmontowane płyty z czarnego łupka, odbijają charakterystyczną posadzkę. Kuchnia podzielona na dwie strefy elegancką wyspą kuchenną połączoną z barkiem. Kamienny blat, wykonany z forniru na wysoki połysk idealnie nadaje się na wyznacznik granicy pomiędzy kuchnią a jadalnią. Nad wyspą okrągła szklana, lampa rozświetlająca pomieszczenie. Wysokie szafki stojące i niewielkie wiszące spójnie połączone zabudowanym sprzętem AGD, na końcu konstrukcji czarna lodówka z wbudowanym telewizorem stanowi mocny akcent dekoracyjny. Meble o stalowych wykończeniach wprowadzają do wnętrza trochę ciepłego klimatu. W kuchni brakuje dekoracji i akcesoriów kuchennych porozrzucanych w nieładzie. Na pierwszy rzut oka wydaje się opuszczona, niczym sala pełna eksponatów w muzeum. W gruncie rzeczy jest klasycznym wykończeniem projektu całego mieszkania. Spójnie łączy się z aranżacyjną rewolucją i zachęca swego właściciela do spożywania gotowych posiłków w uporządkowanym, estetycznym pomieszczeniu.

Porady


Przy projektowaniu kuchni musimy zastanowić się, do jakich celów ma nam posłużyć. Czy kuchnia ma być królestwem miłośników gotowania, czy elementem wystroju mieszkania, z którego korzystać będziemy sporadycznie? Warto zaznajomić się z nowatorskimi pomysłami i przejrzeć nowości oferowane na rynku. Aranżujesz kuchnię w stylu retro? Zainwestuj w mocny akcent dekoracyjny! Lodówka o soczystych kolorach stylizowana na lata 50 z pewnością zachwyci odwiedzających nas gości. Korzystając z porad specjalistów inwestujmy w sprzęty wysokiej jakości, które posłużą nam latami. Wybierzmy odpowiedni blat, który ułatwi nam prace kuchenne. Grubość blatu nie jest istotna, jakby się mogło wydawać, najważniejsze by powierzchnia była odporna na zarysowania i uszkodzenia. Na matowej powierzchni niewidoczne są zacieki, gładka jest łatwa do czyszczenia. Najważniejsze by blat estetycznie się prezentował i wyglądem nie odbiegał od reszty wystroju. Bardzo popularne są wyspy kuchenne i ściany dzielące kuchnię z jadalnią, lub salonem. Nowoczesny dizajn może być architektoniczną i niepowtarzalną ozdobą, zmieniającą wygląd. W małych pomieszczeniach zadbajmy o odpowiednio jasne oświetlenie, pastelowe kolory ścian i podłogi. Meble na wysoki połysk, stalowe wykończenia, podświetlane szafki, lustra i szklane drzwiczki optycznie powiększają przestrzeń. Aneks kuchenny sprzyja funkcjonalnemu, komfortowemu i swobodnemu poruszaniu się po pomieszczeniu. Nie zatłaczajmy przestrzeni ciężkimi, solidnymi meblami, zrezygnujmy z wiszących szafek na rzecz praktycznych szuflad typu cargo i mebli kuchennych do zabudowy.

Feng shui


Istotne byśmy skorzystali z porad starej chińskiej filozofii, odgrywającej istotną rolę w przebiegu aranżacyjnych podbojów. Bardzo ważne, aby okno najlepiej zlokalizowane we wschodniej, lub południowej części mieszkania, nie znajdowało się prostopadle do drzwi wejściowych. Otwarte przestrzenie są dozwolone, jedynym warunkiem jest połączenie kuchni z jadalnią. Nie stawiajmy zlewozmywaka-żywiołu wody blisko piekarnika, w razie konieczności oddzielmy sprzęty drewnianym stołem. Zasady feng shui niezwykłą wagę zwracają na zachowanie czystości i porządku. Dobre oświetlenie, meble o opływowych kształtach, bez ostrych krawędzi, okrągły stół, oraz barwy ziemi, jasne, pastelowe odcienie korzystnie wpłyną na zdrowie i harmonię panującą w rodzinie. Kto by przypuszczał, że rozkład mebli i kolorystyka mogą pozytywnie oddziaływać na relacje pomiędzy bliskimi i doskonalić standardy życiowe. Może warto czasem poprzestawiać meble, skoro odpowiednia konfiguracja ulepszy nam życie?